Proč číňánka?        Historie       Standard                

-          pro jeho skvělou povahu:

Ačkoliv jsem ctitel tvrdých a nekompromisních charakterů a majitel „bojového“ plemene, mám ve velké oblibě také některé společenské psíky. Jsem ovšem přesvědčena, že snad žádné společenské plemeno nemá tak nevšední a tajuplnou povahu, jako právě čínský chocholatý pes.

Čínští chocholatí pejsci jsou velmi něžní a mazliví, značně závislí na svém pánovi, dostatečném pohodlí a teploučku. Současně ale milují pohyb a hry, tedy aktivní činnosti. Uvítají, když za velmi nepříjemného počasí zkrátíte každodenní procházku a házení aportků či jiné hry omezíte na prostor obýváku. Ovšem po celodenní túře, kdy vy už sotva držíte oči otevřené u televizních novin, vyhrabou z pelíšku peška a klidně vám jej hodí na klín či do talíře s jídlem. Mimika tváře je naprosto zřejmá – rozdováděné oči a pootevřená tlamička, na těle jim přímo hrají svěží svaly, jsou v napětí a podupávají nožkami. Že jste si mysleli, že už budou spinkat? Nebuďte naivní a házejte. Vydrží však také celé hodiny lelkovat na té nejměkčí podušce, jaká se v bytě nachází (ještě lépe, když je poduška na posteli a pejsek pod peřinou) a pokud je vyrušen (což si po zkušenostech časem majitel odpustí), zpola přivřeným lenivým očkem dá naprosto jasně najevo svou nelibost. Pokud se přesto najde ignorant, který se jej pokusí postavit na nožičky (ke všemu brzo ráno, když spěchá do práce) setká se s aktivitou hadrové panenky.

Číňánci jsou prostě velmi osobití a nevšední pejsci, kteří umí do života svých pánečků a rodin vnést radost, štěstí a pohodu…

…ale co Vám budu vyprávět! To byste je museli znát!

     -          pro jeho krásu a eleganci:

Typický čínský chocholatý pes variety hairles je štíhlý, elegantní, živý a v pohybu nesmírně půvabný pes s měkkou, teplou a hebkou kůži. Osrstěn je pouze na hlavě (jako chocholku), na dolních 2/3 ocasu a na tlapkách (jako ponožky). Osrstění čínští naháči (pufíci nebo také labutěnky) mají celý povrch těla porostlý měkkou, středně dlouhou srstí, která u štěňat připomíná ten nejjemnější plyš.