Slavní majitelé a chovatelé naháčů - Gypsy Rose Lee

 

Rose Louise Hovick alias Gypsy Rose Lee se narodila roku 1914 v Seattlu jako nejstarší dcera novináře a vášnivé showmanky Rose. Právě ona obě své dcery Louise a June od dětství vedla k tanci a předvádění. Ovšem June to dlouho nevydržela – utekla z domova a vdala se. O to víc byla péče směrována na Louise a její budoucí kariéru.

Od 20. let se kvůli nově vniklému médiu měnila varieté na kina, ale bordely a kabarety v nich zůstaly. Účinkovat v necudném kabaretu se rozhodla i neplnoletá Louise a brzy se místo tancování i svlékala…poté, co jedna ze striptérských hvězd toledského kabaretu byla zatčena za napadení hotelového manažera, zajistila matka dceři pořádný postup v kariéře. Vystoupení patnáctileté Louise bylo ale spíše škádlivým tanečkem než striptýzem; moc oblečení ze sebe nesundala. Publikum ovšem značně zaujala, a tak se z Louise stala Lee, která dodala striptýzu nový rozměr: komiku, okázalé kostýmy, a originalitu.

 
Čtyři roky vystupovala Lee v divadle Minsky´s Burlesque Theatre, několikrát zde byla i zatčena, navíc měla známosti s pochybnými charaktery jako byli třeba Rags Ragland a Eddy Braun. Lee ovšem nelenila a cestovala po celém Ohiu, stávala se tak stále populárnější. Vzbuzovala značný zájem a stala se přímo americkou celebritou. Obrážela nejvybranější večírky, její jméno se objevovalo ve společenských rubrikách novin, a tak i ti, kteří do frivolních podniků nechodili její jméno znali. Lee však dosavadní sláva nestačila a zamířila na filmové plátno („Ali Baba Goes to Tlen“, „You Can't Have Everything“, „My Lucky Star“, „Battle of Broadway“, „Sally, Irene and Mary“) a později zkusila i dráhu spisovatelky - její prvotina „The G-String Murders“ byla zfilmována pod názvem „Lady of Burlesque“ s Barbarou Stanwyck.


Když
roku 1957 Lee zemřela matka, skončila se striptýzem, a napsala autobiografii, prostě nazvanou „Gypsy“. Z knihy se okamžitě stal hit, který se objevil i na seznamu bestsellerů New York Times. Po předchozích úspěších Lee bylo zřejmé, že i na tomhle projektu by se dalo dobře vydělat, a tak producenti z Broadwaye knihu adaptovali jako muzikál Gypsy. Premiéru měl v květnu 1959, a okamžitě sklidil úspěch. Nakonec nechybělo ani zfilmování, a v roli matky Rose se objevila Rosalind Russell, a Natalie Wood jako Gypsy. Gypsy zemřela na rakovinu ve věku 59 let.

G.R.Lee byla ovšem známa také jako významná chovatelka čínských chocholatých psů. Jak napsal ve své knize „Gypsy & Me“ její syn, Erik Lee Preminger, bez psů se prakticky nehnula na krok. Doprovázeli ji úplně všude a tak není divu, že když se k ní shodou náhod dostal legendární naháček „Fu Manchu“, stal se kromě milovaného mazlíčka i účinkujícím v rámci různých vystoupení. Traduje se, že Fu pravděpodobně přicestoval s jakýmsi námořníkem lodí do Nové Anglie, ale během plavby jeho majitel zemřel. Podivně vyhlížející opuštěný pejsek se ocitnul v útulku, kde se ho ujala sestra Gypsy Lee, June Havock,  která jí ho později věnovala. Fu se stal zakladatelem jejího chovu spolu s fenkou „Chu-Chin-Chow“, která byla rovněž původem z útulku a do níž se Lee okamžitě zamilovala, když ji přivedla původní majitelka na krytí. Fenka sama o sobě neměla zrovna obvyklé znaky líbivosti – nohy do „o“, jazyk jí vysel na boku z tlamy pro nedostatek zubů a na jedno oko byla slepá. Pro Lee však byla neodolatelná a tak fenka dál žila po jejím boku, pojmenována podle divadelní hry. Ze spojení Fu a Chu – Chin – Chow si ponechala prakticky růžovou fenku se jménem „China Doll“. Psi z jejího chovu byli v USA jedni z prvních, které zapsala do právě vznikající plemenné knihy paní Deborah Wood. (další významná zakladatelka moderního chovu čínských chocholatých psů.) Odchovy Gypsy Lee také do značné míry ovlivnily čínské chocholaté psy v Evropě. Pes An An Lee se stal skutečným otcem plemene v Anglii.

 

Zajímavost:

V neobvyklé souvislosti se mohli se jménem Gypsy Rose Lee setkat návštěvníci pátého ročníku výstavy historických vozidel Veteran Rendez-vous" ve Chvalské tvrzi v Horních Počernicích, kde byl odhalen nově renovovaný veterán, automobil Minerva z roku 1931. Nádherný vůz si objednala a nechala speciálně upravit právě G.R.Lee. Místa, kde bývá chrom, nechala dokonce pozlatit a interiér vypolstrovat červeným sametem a vyložit ořechovou kořenovicí.

 

Ing. Barbora Schmidtová

 

Zdroj:

http://www.nahaci.cz

http://www.deniksip.cz/

http://www.pornokritik.cz/slavne-stripterky-gypsy-rose-lee.htm