Problematika dostihových chrtů – předem prohraný závod?

Možná jste si už všimli, že se na našich stránkách snažíme propagovat osvojení pejsků z útulku.

Psi, na které bychom Vás chtěli upozornit nyní, se opuštěnými už narodili a mají naprosto čistý původ s takřka šlechtickým rodokmenem. Neznají laskavá slova a pánovo pohlazení, jen závodní dráhu, misku s granulemi a svou klec o velikosti 1x1 m, studený beton a mříž. Vyhrají mnoho závodů a vydělají svým majitelům hromadu peněz, přesto se dříve či později stanou nadbytečnými a jejich život je více či méně humánním způsobem ukončen.

Jedná se o vyřazené dostihové chrty, tvory, kteří jsou často už ve svých třech letech nemocní, zničení dopingem a posetí špatně ošetřovanými jizvami. Takové je zákulisí sportu, jenž je velmi oblíbený v Irsku a Španělsku a Velkou Británií dokonce považován za národní.

 

Přesto se najdou i lidé, jimž osud těchto nádherných zvířat není lhostejný a zakládají organizace pro jejich záchranu. Alespoň část z nepotřebných chrtů převezmou od původních majitelů a ve spolupráci s veterinárními organizacemi se starají o jejich zdraví, očkují je, čipují, udělují jim cestovní dokumenty a snaží se jim najít skutečný domov.

Velmi drastické fotografie, které doprovází tento článek, pocházejí z níže uvedených odkazů a jsou jen špičkou ledovce. Zřejmě namítnete, že pouhou adopcí několika málo jedinců či osvětou se vlastní problém nevyřeší, rozjetý kolos bude dál chrlit nemocné a ztrápené psi - já s Vámi budu souhlasit. Mám však pocit, že někdy je lepší udělat alespoň něco, malý a téměř zanedbatelný čin, než nad problémem mávnout bezmocně rukou a odsunout jej k dalším, více či méně nepříjemným důsledkům lidského světa...

Je to však běh na dlouhou trať.

     

http://adopcechrtu.eu

http://www.greyhoundsinneed.co.uk

http://www.paws.ie

http://www.sosgalgos.com

http://www.galgo.de

http://www.ibichos.com

http://www.greyhound-data.com

Když zabrousíte tyto stránky, můžete se dozvědět ještě více. A nejen to. Třeba se zamilujete do páru něžných chrtích očí a budete vědět, že bez nich už to dál nejde…                           

Ing. Barbora Schmidtová