Péče o kůži

Chcete-li si pořídit naháče, měli by jste si nejdříve zodpovědět otázku, jaký je Váš vztah k používání kosmetiky u psů a kolik času jste ochotni věnovat čištění a ošetřování kůže. Jen správně a pečlivě udržovaný psík je nejen opravdovou chloubou majitele, ale také dobře chráněn vůči kožním potížím a celkovým zdravotním problémům, jimiž jinak naháči netrpí.

Mnohým majitelům pro běžnou péči u psů s bezproblémovou pokožkou vyhovuje tento postup: několikrát týdně čištění pomocí porézní mycí houbičky a čisticího přípravku (dětské mýdlo, dětské sprchové gely), po důkladném osprchování a vysušení, natření kůže ošetřujícím krémem či olejem (pro snášenlivost s pokožkou a vysokou kvalitu je vhodná dětská kosmetika). Po pobytu venku tělo psa alespoň vlhkým ručníkem přetřít (pro tento účel jsou vynikající vlhčené kosmetické kapesníčky) a suchým vysušit.

Většina naháčků je (především v pubertě a u fen v období po hárání) velmi náchylná k zanesení pórů a vzniku „černých teček“ a podobně jako u lidské pokožky platí pravidelné čištění s následným ošetřením speciálním krémem či gelem s antibakteriální složkou.

Problematičtější – mastnější - pokožce většinou vyhovuje použití mycích a ošetřujících přípravků s obsahem tea tree oil a aloe vera. Vřídky a zanesené póry lze dobře odstraňovat jemným tlakem prstů  - nejlépe poslouží vlhčené ubrousky (používám dětské s aloe vera). Mají-li postižená zanícená místa rozsáhlejší charakter (nadměrné vylučování kožního mazu), doporučuji léčebnou kůru veterinárním šampónem na mastnou kůži s obsahem benzoylperoxidu, kdy dochází k poklesu pH povrchu kůže a k přímému vlivu na omezení vylučování mazových žláz. Přípravky s benzoylperoxidem mají oproti běžným šampónům odlišný způsob použití: nanáší se na vlhkou kůži, jemnou masáží po dobu cca 5 minut vytváří pěnu a ta se nechá dále stejnou dobu působit. Samozřejmostí u těžkých zánětlivých projevů, které mohou vzniknout následkem vnějšího podráždění (třeba depilace s následkem zánětu folikulů), je včasný kontakt s veterinárním lékařem a nasazení vhodných antibiotik.

Někteří naháčci mají kůži s tendencí k vysušování. V tomto případě mohu vřele doporučit lipolotia k ošetřování středně až extrémně suché kůže s obsahem Urey (koupíte v lékárně), v mírnějším případě bude vyhovovat i dětský olejíček. A bude-li se Vám chtít věnovat naháčkovi pořádnou porci péče, určitě nic nezkazíte výživnou „maskou“ z olivového oleje, medu a žloutků.

Vždy myslete ovšem na to, že naháč není panenka, nýbrž docela normální pes. Vyžaduje sice trochu netradiční péči, ale i tady platí, že nic se nemá přehánět.