Oblečky

V mnoha lidech, vyvolává pohled na naháčka v nevlídném počasí a zejména při kontaktu s jeho příjemnou pokožkou ochranitelské pudy, často se snaží jej přivinout, přikrýt a jinak ušetřit před „strašným utrpením“, jako je pobyt venku. Každý majitel naháče si dříve či později zvykne na poznámky: „Proboha, není mu zima?! Vždyť umrzne!!! Myslíte, že mu ten obleček stačí?“

Zdaleka se totiž nejedná o tak choulostivé plemeno, jak na první pohled působí. Znám číňánka vysokého věku, který v životě neviděl jediný obleček ani vodítko a nikdy nebyl nemocný, každodenně běhajícího v závěsu za kolem či běžkami svého pána. Ačkoliv tento případ považuji spíše za ojedinělý a extrémní, zásadně doporučuji zbytečně nezhýčkávat psíka a jeho venkovní oblečení rozumně volit vzhledem věku, zdraví a potřebám.

Každému naháči také vyhovuje něco jiného. Alhaque musí mít měkoučký materiál (nejlépe z fleesu) s minimem švů a dostatečně volný, má totiž velmi jemnou kůži a je náchylná na odřeniny vlivem tření při pohybu. Kolik jsem jí jen vyzkoušela různých svetrů, kombinéz, vestiček a mikin! Všechny skončily u Frodíka, sestřina naháčka, který má přibližně podobné proporce a kůžičku odolnější.

Máte-li psíka s citlivou kůží, vždy věnujte koupi oblečku maximální pozornost a nejlépe, můžete-li se s prodejcem domluvit, že Vám jej půjčí na ozkoušení. Mnohokrát ani při zkoušce v obchodě nepoznáte, kde může být v tak přepychovém oblečku „zádrhel“ a pak se můžete hodně divit, až objevíte podivný „ekzém“ na nožkách, hrudičce či dokonce na břiše. Stane-li se tak, rozhodně již pejska v oblečku netrapte a postižená místa až do vyhojení natírejte hojivým krémem. Mně se osvědčilo Calcium Pantotenicum. Zanedbaná odřenina může být důvodem k rozsáhlé kožní infekci, o odpudivém vzhledu ani nemluvě. Je dobré všímat si, kolik má pes při pohybu v oblečku prostoru (hlavně u typu s nohavičkami), jakým způsobem je řešeno jeho zapínání (pozor u suchých zipsů), nejsou-li švy příliš ostré a je-li materiál na omak příjemný. „Hakulce“ nejvíce vyhovují provlékací fleesové oblečky s širšími nohavičkami bez úpletu.

Je třeba upozornit také na výběr vhodného obojku a předváděčky (výstavního vodítka), mnohé běžně dostupné (s kulatým průřezem) mohou být pro svou drásavost u jedinců s citlivější kůží naprosto nevyhovující. Vhodné jsou naopak plochá vodítka (event. s měkkým podšitím), u nich ale zase hleďte na zaoblenost hran.